Mono Water Tournament – AuSLove.TV

mono water

Tournament Number 11: [Doubles Flat] 20th Feb 2016


How to register:

The registration starts on 20th Feb when the live stream starts.

Commands for registration are:

Type !tourneyregister FC, IGN
[FC = Friend Code, IGN= Your In-Game Trainer Name]

Example: !tourneyregister 5123-2411-5123, AuS


Prizes

All the participants who are top 17 will receive 100 coins.

https://i.imgur.com/hkLIke5.jpg

First:

Shiny Vaporeon Plush [Postal Address Needed] Gold VIP Status in the chat
3000 Auscoins

Second:
Silver VIP Status in the chat
3000 Auscoins

Third:
2000 Auscoins


Battle Format:

* You can change your team this tournament.

* While inviting opponent: Double, Flat Rules

* Best of 1 For All Rounds

* Best of 3 For Semi-Finals and Finals


Rules:

***ALWAYS SAVE YOUR BATTLE*** ***DO NOT SPOIL THE BATTLE***

1. You can bring 6 pokes (Different Species) & different unique items.

2. Only water types allowed [dual types allowed]

Allowed Pokemons:

Alomomola, Azumarill*, Barbaracle, Barboach, Basculin, Bibarel, Binacle, Blastoise, Buizel, Carracosta, Carvanha, Chinchou, Clamperl, Clauncher, Clawitzer, Cloyster, Corphish, Corsola, Crawdaunt, Croconaw, Dewgong, Dewott, Ducklett, Empoleon, Feebas, Feraligatr, Finneon, Floatzel, Frillish, Froakie, Frogadier, Gastrodon, Goldeen, Golduck, Gorebyss, Greninja, Gyarados, Horsea, Huntail, Jellicent, Kabuto, Kabutops, Kingdra, Kingler, Krabby, Lanturn, Lapras, Lombre, Lotad, Ludicolo, Lumineon, Luvdisc, Magikarp, Mantine, Mantyke, Marill*, Marshtomp, Mega Blastoise, Mega Gyarados, Mega Sharpedo, Mega Slowbro, Mega Swampert, Milotic, Mudkip, Octillery, Omanyte, Omastar, Oshawott, Palpitoad, Panpour, Pelipper, Piplup, Politoed, Poliwag, Poliwhirl, Poliwrath, Prinplup, Psyduck, Quagsire, Qwilfish, Rainy Castform, Relicanth, Remoraid, Samurott, Seadra, Seaking, Sealeo, Seel, Seismitoad, Sharpedo, Shellder, Shellos, Simipour, Skrelp, Slowbro, Slowking, Slowpoke, Spheal, Squirtle, Starmie, Staryu, Suicune, Surskit, Swampert, Swanna, Tentacool, Tentacruel, Tirtouga, Totodile, Tympole, Vaporeon, Wailmer, Wailord, Walrein, Wartortle, Wash Rotom*, Whiscash, Wingull, Wooper

BANNED Pokemon:

Kyogre, Primal Kyogre, Phione, Manaphy, Arceus Water, Keldeo, Volcanion, Palkia

3. Banned Items: None


After your battle.

Type: /w ausrobot !bc Battle ID/Code

[Whisper so other viewers won’t see your code]

STARTS WHEN THE STREAM STARTS

You will be matched your opponent live during the stream.
Make sure to have 5-6 hours spare for the entire tournament.
Thank you!